تشخیص کووید-19 با CT اسکن

بیماری کووید-19، که توسط ویروس SARS-CoV-2 ایجاد و با نام محاوره ای کرونا شناخته می شود سبب مختل شدن بخش های بزرگی در سراسر جهان شده است. درباره راههای شناخت و تشخیص این بیماری، پیشگیری ها و درمان آن دانش زیادی وجود ندارد.

در کنترل این اپیدمی تکنولوژی و ماشین ها نقش اساسی دارند. استفاده از هوش مصنوعی با امکان تشخیص دقیق تر و سریع تر بیماری کمک شایانی در مبارزه با این ویروس به ما می کند.

چند روش برای تست آزمایشگاهی بیماران وجود دارد. در رایج ترین روش نمونه ای از بینی و گلو گرفته می شود. طی پروسه ای شیمیایی ریبونوکلئیک اسید برداشت شده و یک آنزیم خاص به آن افزوده می شود.  درصورت تشخیص ژنوم ویروس،  تست کووید-19 مثبت می گردد. این روش ویژه است گرچه حساسیت آن می تواند بسته به شرایط متغیر باشد.

روش های مبتنی بر تصویربرداری پزشکی برای تشخیص کووید-19

برای سرعت بخشیدن به کشف کووید 19 و حمایت از تلاش ها برای مبارزه با این اپیدمی، محققان یک رویکرد برمبنای هوش مصنوعی به منظور کمک به شناسایی بیماران مبتلا شده توسط آنالیز عکس های  CT قفسه سینه طراحی کرده اند.

منابع اطلاعاتی و تجربه و تخصص برای بیماری های همه گیر جدید مانند کرونا محدود است. بدون در دست داشتن نمونه های کافی برای رسیدن به دستاوردهای قابل قبول، محققان در تلاشند با تطابق و اصلاح مدل های هوش مصنوعی موجود با دانسته های ضروری بالینی با سرعت ابزار مقابله با چالش کووید 19 را گسترش بدهند.پایش دقیق از طریق CT اسکن نیاز به نظر متخصص مرتبط دارد که می تواند روند تشخیص را کند نماید ولی با تحلیل هوش مصنوعی تمامی پزشکان امکان تشخیص بیماری کووید 19 می شود.  


چگونه با CT  اسکن قفسه سینه می توان کووید-19 را تشخیص داد؟

علائمی مانند افزایش ضخامت bronchovascular  ، انقباض برونشیت ها، کدری زمینه شیشه ای و غیره از یافته های اثرات این ویروس است. این علائم تقریبا مشابه بیماری ذات الریه است. بنابراین نیاز است تا رادیولوژیست ها بتوانند این دو بیماری را ازهم تشخیص بدهند. تمیزی ماشین ها و دقت آنها نیز عاملی دیگر در میزان صحت نتیجه است.

نقش هوش مصنوعی در تشخیص کووید-19 توسط CT اسکن

توانمندی هوش مصنوعی در ساده سازی و شتاب بخشیدن به تشخیص بیماری کووید-19 از قبل برما شناخته شده است. طی هفته های گذشته چندین پایگاه داده به منظور کمک به انجمن های هوش مصنوعی برای توسعه و آزمایش روش های مقابله با اپیدمی کرونا برپا شده است.

CT اسکن مبتنی بر هوش مصنوعی به عنوان یکی از تکنیک های امیدوار کننده شناخته شده است. گروه محققان به سرعت در حال ایجاد اصول های مبتنی برdeep learning  و ساخت نمونه الگوریتم های هوش مصنوعی هستند تا بتوانند به تشخیص کووید-19 با اسکن CT قفسه سینه کمک کنند.

این تکنولوژی تحلیل تصاویر CT اسکن دقتی حدود 96 درصد دارد و تمامی آزمایش ها مدت زمان کوتاهی به طول می انجامد. استفاده از هوش مصنوعی تا 60 برابر سریع تر از تشخیص انسان است. بنابراین روند تشخیص ویروس  کارامد تر و صحیح تر می گردد. این روش استفاده از هوش مصنوعی امکان تشخیص تفاوت بین کووید-19، ذات الریه معمول و دیگر وضعیت ها را می دهد. همچنین CT اسکن مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند میزان حجم ریه آسیب دیده را تشخیص داده و به پزشکان در زمینه درمان بیماران و اندازه گیری مقدار پیشرفت ویروس کمک برساند.