دوربین تصویربرداری حرارتی

 

در ابتدایی ترین تعریف، تصویربرداری حرارتی به شما اجازه می دهد حرارتی را که یک شی یا شخص از خود تشعشع می کند، ببینید.

این دوربین ها با استفاده از اندازه گیری اشعه فروسرخ، می توانند دما و حرارت تابیده شده از اشخاص در یک محیط را بررسی کند.  دوربین های حرارتی ترکیبی از سنسورها و مدارهایی است که یک تصویر قابل فهم و  کاربردی می سازد.

تازیخچه استفاده از این نوع تصویربرداری به قرن گذشته، در  زمان جنگ جهانی اول می رسد.کاربردهای گوناگونی تا کنون برای تصویربرداری حرارتی در حرفه های مختلف تعریف شده است،  مثلا در ایستگاه های هواشناسی برای دنبال کردن وضعیت طوفان ها و گردبادها، در شرکت های انرژی و ساخت و ساز برای بررسی گرمای نشت شده از پنجره ها و درها، پلیس ها با عنوان دوربین های دید در شب و در پزشکی برای تشخیص بیماری ها کاربرد دارد.

محققان سراسر جهان با هدف تشخیص بیماری، از دوربین فروسرخ برای ضبط و عکس برداری اختلاف دمای روی پوست استفاده می کنند. با آنالیز این تصاویر وضعیت فیزیولوژیکی و حرارت بدن به دست می آید. تصویر برداری حرارتی برای مطالعه تعداد گسترده ای از بیماری ها به کار میرود مانند :  بیماری هایی که دمای پوست می تواند  التهاب لایه های زیرین را منعکس کند و یا بیماری هایی که جریان خون به خاطر بی نظمی بالینی افزایش یا کاهش می یابد.  

در حال حاضر از این دوربین ها برای شناسایی وضعیت های پزشکی مانند ورم مفاصل، آسیب های کششی، دردهای عضلانی و مشکلات گردش خون استفاده می شود.
اخیرا تصویربرداری حرارتی برای غربالگری بیماری های با علائم تب و تشخیص دمای بالای بدن مورد توجه و علاقه قرار گرفته است. در بعضی موارد این نوع تصویر برداری به جهت اندازه گیری و مشاهده عینی و لحظه ای تغییرات دما بسیار مهم است.

"دوربین

شرکت راهکارهای صنعتی سارنگ نیز بر آن شده است دوربین تصویر بررادری حرارتی با قدرت تحلیل و پردازش بالا طراحی و تولید کند.

در این دستگاه تشعشعات فروسرخ از بدن انسان تشخیص داده می شود و سپس به سیگنال الکترونیکی تبدیل می شود. توسط میکروکنترلرها دمای هر بخش محاسبه می شود و یک رنگ به آن تخصیص داده می شود. این سیستم کاربردهای وسیعی در زمینه پزشکی از جمله تشخیص و غربالگری بیماری هایی با علائم تب دارد.  

 

لینک معرفی محصول  

                                         دوربین تصویربرداری حرارتی