پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر وسیله ای است که سطح اشباع اکسیژن خون را اندازه می گیرد.

اشباع اکسیژن به معنی درصد هموگلوبین هایی است که با خود اکسیژن حمل می کنند. پالس اکسیمتر  روشی غیرتهاجمی و بدون تحمل درد عمل است. استفاده از این دستگاه به سبب آسان بودن کارکرد و اندازه کوچک آن بسیار رایج است.

 

هدف و استفاده

 پالس اکسیمتر سلامت قلب، عروق و تنفس را در اکسیژن رسانیبرای تمامی ارگان ها بررسی می کند. این وسیله برای تشخیص و مانیتور کردن بیماری های مانند آسم، ذات الریه،  سرطان ریه،  COPD بیماری انسداد مزمن ریه،  آنمی،  ایست قلبی و غیره  به کار برده می شود.

همچنین پزشکان از پالس اکسیمتر برای ارزیابی موارد زیر بهره می برند:

به چه میزان داروهای جدید ریه خوب عمل کرده اند و وضعیت را بهبود داده اند.
ارزیابی نیازمند بودن شخصی به کمک تنفسی
ارزیابی مفید و کارامد بودن ونتیلاتور
برای مانیتور کردن سطح اکسیژن هنگام عمل جراحی و یا بعد آن
محاسبه میزان اثرگذاری تراپی مکمل اکسیژن

پالس اکسیمتر چگونه کار می کند؟

این وسیله مانند یک گیره است که روی بخشی از بدن مانند انگشت ها یا لاله گوش قرار می گیرد. پالس اکسیمتر برای سنجش اشباع اکسیژن از نور استفاده می کند. پرتوهای نور از یک سمت دستگاه تابانده شده و از بدن عبور می کند و به آشکارساز در سمت دیگر می رسد.

بخشی از این نور توسط خون جذب می شود که میزان جذب شدن آن به تعداد و درصد هموگلوبین های اکسیژن دار و بدون اکسیژن دارد. به این ترتیب درصد اکسیژن جاری در خون محاسبه می گردد.

این میزان جذب به موارد متفاوتی از جمله شرایط محیط، وضعیت بدن، ویژگی نور منتشر شده و غیره بستگی دارد.

ما سعی کرده ایم با به کار بردن سنسورهای کیفیت بالا، ساخت بسیار دقیق و طراحی هوشمندانه، به یاری تخصص و تجربه شرکت و پرسنل آن، این وسیله را با درصد اطمینان بالا به بازار عرضه نماییم.