اسکنر سه بعدی بدن، آنیا

اسکنر سه بعدی چیست؟

ثبت کردن مدل سه بعدی بدن، با استفاده از اسکنرهای سه بعدی.

اسکنر سه بعدی میتواند بدن انسان و بخشهای مختلف بدن را با جزییات در چند ثانیه ثبت نماید. نتیجه این اسکن مدل سه بعدی قابل مشاهده بدن است.  با توجه به نرم افزار مورد استفاده و اسکنر سه بعدی مورد نظر، این مدل میتواند با رنگ های متفاوت و یا مشبندی، نقاط مختلف بدن را بدست آورده و شکل بدن را مشخص نماید.

تمام اندازه گیریها و مدل سه بعدی

اسکنرهای سه بعدی بدن انقلابی در ثبت، اندازه گیری و بررسی روند تغییرات بدن در زمینه های مختلف پزشکی، تناسب اندام، طراحی و دوخت لباس ایجاد کرده اند. پیشرفت های جدید در زمینه تکنولوژی اسکن سه بعدی باعث ظهور برنامه های مختلف شده است. در ابتدا و در مدلهای ساده استفاده از اسکنر سه بعدی را میتوان در طراحی و دوخت لباسها دید، به طوری که اندازه، شکل و سطح بدن را در راستای دوخت لباس اندازه گیری میکند و در مدلهای پیشرفته اسکنر سه بعدی بدن را میتوان در مراقبتهای پزشکی استفاده کرد.

مزایای اسکنرهای سه بعدی چیست؟

 اسکن سه بعدی بدن یک تکنولوژی کامل به جهت ثبت بخش های مختلف بدن است. وقتی این روش با روش های سنتی تصویرسازی بدن و اندازه گیری مقایسه میشود، مزایا و کاربرد گسترده آن مشخص خواهد شد. اسکن سه بعد مزایای زیادی دارد:

غیرتماسی: اسکن سه بعدی بدن به طور کامل یک روش غیر تماسی است. اسکنر سه بعدی بدن هرگز به طور مستقیم با جسم مورد نظر تماس برقرار نمیکند. اگر اسکنر سه بعدی قابل حمل با دست استفاده کنید، این دستگاه با یک فاصله با جسم قرار میگیرد و اپراتور آن را حول جسم تکان میدهد. اما در مورد اتاقهای اسکن سه بعدی، اسکنر در فاصله مناسبی از جسم قرار میگیرد به طوری که بتواند عکس جسم را از تمام زاویه ها بدون تماس با جسم ثبت نماید.

سرعت: اسکن سه بعدی یک شخص حدود 40 ثانیه زمان میبرد اما عملکرد آن مبتنی بر عدم حرکت فرد در طول اسکن میباشد.

دقت: اسکنرهای سه بعدی ابزاری بسیار دقیق هستند و در اکثر مواقع رزولوشن بالایی دارند که باعث میشود جزییات مدل سه بعدی به طور کامل بدست آید. این اسکنرها مواردی را تشخیص میدهند که چشمان ما از آنها غافل است. این کیفیت بسته به نوع اسکنر سه بعدی است که مورد استفاده قرار میگیرد، است.

کاربرد اسکنرهای سه بعدی:

اسکنرهای سه بعدی در صنعتهای متعددی کاربرد دارند، از بین آنها میتوان به کاربردهای پزشکی و تناسب اندام اشاره نمود.

اسکن سه بعدی برای کاربرد پزشکی

کاربرد اسکنرهای سه بعدی در زمینه های پزشکی و دارویی رو به افزایش است. با توجه به سرعت بالا و غیر تماسی بودن این روش، تمام نقاط بدن را میتوان از طریق این اسکنرها با دقت بالا ثبت کرد.

اسکنرهای سه بعدی چهار کاربرده عمده در زمینه پزشکی دارند:

  1. اپیدمیولوژی: این مطالعه توزیع و تعیین عوامل مرتبط با سلامت در جمعیت های مشخص است. اسکنرهای سه بعدی بدن می توانند بررسی های آنتروپومتری را انجام دهند، به عنوان مثال، مطالعه تکامل چاقی در میان کودکان از موارد این مطالعات است. اسکنرهای سه بعدی کامل بدن به طول کامل غیرتماسی، سریع و آسان برای استفاده هستند که باعث می شود آنها کاملا سازگار با افراد زیادی باشند تا بتوان یک نمونه معنی دار برای این مطالعه به دست آورد.
  2. تشخیص: مدل سه بعدی میتواند به دکترها به جهت تشخیص بیماری نیز کمک نماید. بدین منظور، اسکنرهای سه بعدی به طور مشخص میتوانند در تشخیص بیماری های پوستی از طریق بررسی تغییرات شکل پوست افراد کمک نمایند.
  3. درمان: اسکنرهای سه بعدی بدن میتوانند بیماران دچار سوختگی را از خطر مرگ نجات بدهند. به جهت دادن میزان مناسبی از داروها به بیماران، میزان سوختگی پوست بیماران باید به طور کامل محاسبه شود. در واقع، میزان دارو بستگی به سطح پوست دارد و اگر میزان دارو درست محاسبه نشود احتمال مرگ بیمار خواهد بود. اسکنر سه بعدی بدن میتواند به طول دقیق میزان آسیب سطح پوست را نیز اندازه گیری نماید.
  4. مانیتور: اسکنر سه بعدی کامل بدن، میتواند تغییرات ترکیبات بدنی و شکل بدن را بررسی نماید. برای مثال در مورد رژیم های غذایی و یا رژیم های دوران بارداری میتواند مورد استفاده قرار گیرد. این تکنولوژی یک ابزار جدید به جهت کمک به دکترها به جهت بررسی تغییرات اندازه های بدن بیماران در راستای تشخیص های درست و دادن توصیه های لازم است.

کاربرد اسکنر سه بعدی در تناسب اندام

اسکنرهای سه بعدی میتوانند بدن انسان را به طور کامل مانیتور و ثبت نمایند. به علاوه میتوانند مشخصات هزاران نقطه از بدن هر فرد را ثبت نمایند و گزارشات شخصی و تغییرات بدن هر فرد را بدهند. اسکنرهای سه بعدی کاربرد زیادی در باشگاه های تناسب اندام و یا حتی منزل هر فرد را دارند.

اسکنرهای سه بعدی میتوانند به مشتاقان به حرفه تناسب اندام کمک کنند تا پیشرفت خود را مشاهده نمایند و مسیر رسیدن به اهداف خود را بررسی نمیاند. این تجهیزات همچنین میتوانند اطلاعاتی از وضعیت استقرار بدن، ترکیبات بدنی (میزان چربی نسبت به درصد عضلات) و شکل بدن را بررسی نمایند. همچنین میتوانند از طریق نمودارهای متعدد تغییرات بدنی هر فرد را مشخص نمایند. لازم به ذکر است که این اسکنرهای قابل استفاده در باشگاه ها احتیاجی ندارند که بافت و رنگ را تشخیص دهند و تنها لازم است بر روی شکل سه بعدی بدن تمرکز نمایند.

اسکنر سه بعدی بدن آنیا در ایران به طور مشخص بر روی اهداف تناسب اندام و بررسی تغییرات بدنی در باشگاه ها تمرکز دارد. با آنیا میتوانید:

  • نقاط مختلف بدن خود را به طور دقیق محاسبه نمایید،
  •  روند عضله سازی و کاهش بافت چربی بدن خود را مشاهده کنید و
  •  همچنین نتایج تلاش ها و تمرین های خود را به تصویر بکشید.
استفاده از اسکنر آنیا به همان سادگی ایستادن در جلوی آینه است.